Wycieczka zawodoznawcza klas ósmych do Muzeum Przemysłu Naftowego Bóbrki k. Krosna i huty szkła w Krośnie

W ramach zajęć zawodoznawczych 10 października, uczniowie klas 8b, 8d i 6c wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Huty Szkła w Krośnie oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Celem wyjazdu było poznanie różnych zawodów związanych z przemysłem szklarskim i naftowym, a także zobaczenie, jak w praktyce wygląda praca w tych branżach.  

W Bóbrce koło Krosna znajduje się muzeum im. Ignacego Łukasiewicza – jedyne takie miejsce w Europie, położone na terenie działającej od XIX wieku kopalni ropy naftowej.

Podczas zwiedzania uczniowie poznali historię powstania pierwszej na świecie kopalni ropy, zobaczyli zabytkowe szyby naftowe, urządzenia wiertnicze oraz laboratorium Ignacego Łukasiewicza, w którym wynaleziono pierwszą lampę naftową. Przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o początkach przemysłu naftowego i roli Polaków w jego rozwoju.

Następnie uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Podczas wizyty uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy, jak powstają szklane arcydzieła – od rozgrzanego do czerwoności szkła po gotowe, błyszczące wyroby.

Największe wrażenie zrobił na wszystkich pokaz ręcznego formowania szkła, podczas którego hutnicy z niezwykłą precyzją i wprawą tworzyli szklane naczynia. Uczniowie dowiedzieli się także, jak wygląda proces chłodzenia i zdobienia produktów. W centrum mieli okazję podziwiać również czasowe wystawy arcydzieł szklanych, wykonanych przez znanych artystów.

Wycieczka była nie tylko ciekawą lekcją techniki i sztuki, ale też okazją do poznania lokalnych tradycji przemysłowych. 

Opiekunowie: J. Bieleń, L. Goc, M. Wolan 

Podobne wpisy